Дата: 15/01/2004 От: Анонимно (Анонимно) Въпрос: Моля за Вашия компетентен отговор:
Участвах в ТВ шоу "Руска рулетка" и спечелих 1900лв. Интересува ме дали тази сума е облагаема и по кой закон. Защото четох в ЗОДФЛ и там пише, че увеселителните игри не са облагаеми.
Отговор: Уважаема госпожо Димова, съгласно българското законодателство, печалбите от хазартни игри НЕ се облагат с данъци.
Правова Държава ()
Дата: 07/11/2003 От: Анонимно (Анонимно) Въпрос: В момента работя в една фирма от 5м. но нямам договор.Оказа се че съм бремена.При това положение могат ли да ме уволнат и ако мога имам ли някакво право да ги съдя.
Отговор: Уважаема госпожо, за да докажете, че работите някъде трябва да имате договор иначе на фирмата нищо не и пречи да каже, че никога не ви е виждала - затова винаги преди да почнете работа някъде трябва да имате легално сключен договор. При вашията ситуация единственото което можете да направите ако въпросната фирма е била добросъвестна и ви е внасяла усигуровките и ако имате в трудовата си книжка дата на назначение, длъжност и т.н. бихте могла да заведете дело срещу тях защото според сега действащото ни законодателство когато сте започнала работа и сте забременяла в последствие нямат право да ви уволнят за определен период. Ако сте била бременна преди това би следвало да сте ги уведомили преди сключването на договора.
Правова Държава ()
Дата: 07/11/2003 От: Анонимно (Анонимно) Въпрос: Kakvi drugi dokumenti osven "Ustav" triabva da podam in za ragistratsia na Fondatsia.
Pozdravlenia za rabotata vi
Отговор: Необходимите ви документи са изброени изцхерпателно на адрес http://b2b.bia-bg.com/index.asp?i=t453&l=1, а те са именно
С едностранен акт за дарение:
1.Заявление до фирмено отделение на окръжния съд,подписано от учредителите или оправомощените лица
2.Учредителен акт
3. Едностранен акт за дарение,с което е прехвърлено имущество на фондацията с нотариално заверен подпис/обикновено съвпада с учредителния акт/
4.Образец от подписа на лицето/лицата които ще представляват фондацията
5.Документ от банка,удостоверяващ прехвърлянето на парична сума по сметка на фондацията
6.Удостоверение за уникалност на името от "Информационно обслужване"АД
7.Квитанции за платени държавни такси-за регистрация на фондация-300лв,за препис от съдебно решение- 2 лв. за първа страница и по 1 лв. за следващи
със завещание:
1.Заявление до фирмено отделение на окръжния съд
2.Нотариално заверено копие от завещанието
3.Акт за смърт на завещателя
4.Образец от подписа на лицето/лицата които ще представляват фондацията
5.Документ от банка,удостоверяващ прехвърлянето на парична сума от наследството по сметка на фондацията
6.Удостоверение за наследници/ако по завещанието наследниците са заявители/
7.Документ за собственост,удостоверяващ,че прехвърленото имущество е било собственост на наследодателя
8.Удостоверение за уникалност на името от "Информационно обслужване"АД
9.Квитанции за платени държавни такси-за регистрация на фондация-300лв,за препис от съдебно решение-2 лв. за първа страница и по 1 лв. за следващи
IV.Статистическа регистрация/БУЛСТАТ/
-В 3 дневен срок от получаване на решението за съдебна регистрация-в областните центрове по седалището на фондацията,в службата за регистрация на НСИ.Такса за регистрация и издаване на регистрационно удостоверение и карта за идентификация-40 лв.
V .Регистрация като осигурител-ако фондацията наема работна ръка
-фондацията се регистрира като осигурител в териториалното управление на НОИ-в седем дневен срок от излизане на съдебната регистрация
VI. Данъчна регистрация
-В седем дневен срок от съдебната регистрация-в териториалната данъчна дирекция или служба
-Необходими документи:декларация по образец,копие от съдебната регистрация, копие от регистрационно удостоверение на НОИ/БУЛСТАТ/ и евентуално удостоверение за регистрация като осигурител
Правова Държава ()
Дата: 11/09/2003 От: Тони () Въпрос: Здравейте страхотен сайт!Аз съм на 28г.Искам да сменя бащиното си име и фамилията.Когато майка ми се омъжва за втория си съпруг , който ме е отгледал и когото аз считам за свой баща аз съм била на 3г.Родила съм се когато тя все още е нямала развод с първия си съпруг и съответно по закон са ме записали на негово име.Никога не съм разговаряла дори, с човека чието име нося, камо ли да сме имали отношения като между баща и дъшеря.
Въпроса ми е : Каква е процедурата и изобщо мога ли да си сменя бащиното име и фамилия?Трябва ли да искам съгласието на някого за това?Каква е таксата?
Отговор: Смяната на вашето бащино име и фамилия би могло да стане ако истинският ви баща ви припознае. Това според Семейния ни кодекс става по следния начин:
Чл. 34. Всеки родител може да припознае своето дете.
Припознаването се извършва с писмено заявление пред длъжностното лице по гражданското състояние или с декларация с нотариално заверен подпис, подадена до длъжностното лице по гражданското състояние. Заявлението може да се подаде и чрез управителя на заведението, в което се е родило детето.
Могат да бъдат припознати и заченати деца, както и починали деца, които са оставили низходящи.
Чл. 35. Длъжностното лице по гражданското състояние съобщава припознаването на другия родител, ако той е известен, и на детето, ако то е пълнолетно. Ако в тримесечен срок от съобщението тези лица не оспорят припознаването с писмено заявление до длъжностното лице по гражданското състояние, припознаването се вписва в акта за раждане.
Ако припознаването се оспори, припознаващият може, в тримесечен срок от получаването на съобщението да предяви иск за установяване на произход.
Ако при припознаването детето е непълнолетно, то може да го оспори до изтичане на три години от навършване на пълнолетието или от узнаване на припознаването, ако това узнаване е станало по-късно. Ако искът бъде уважен, припознаването се заличава със съответна бележка в акта за раждане.
Чл. 36. Извън случаите по предходния член припознаването може да бъде оспорено от всяко лице, което има правен интерес, чрез иск, предявен в едногодишен срок от узнаването.
Чл. 37. Припозналият може да иска унищожаване на припознаването поради грешка или измама в едногодишен срок от припознаването, а в случай на заплашване - в едно годишен срок от преставане на заплашването.
Чл. 38. Произходът от майката може да се търси чрез иск, предявен от детето, майката или бащата. Като ответник се призовава и съпругът на майката, ако тя е била в брак с него по време на зачеването.
Чл. 39. Произходът от бащата може да се търси чрез иск, предявен от детето до изтичане на три години от навършване на пълнолетието и от майката - в тригодишен срок от раждането на детето.
Когато искът е предявен от детето, призовава се и майката.
Чл. 40. Иск за търсене произход не може да се предяви и припознаване не може да стане, докато не бъде одобрен по исков ред наличният произход, установен с акт за раждане, с презумпцията по чл. 31 или с акт за припознаване, и то при условията и сроковете, предвидени в закона. Двата иска могат да бъдат съединени.
Чл. 41. Наследниците нямат право да предявяват исковете, предвидени в тази глава, но те могат да продължат иска, предявен от техния наследодател.
Когато бащата или майката са починали, искът за установяване или оспорване на произход се предявява срещу техните наследници.
Чл. 42. Правилата за спиране и прекъсване на сроковете не се прилагат по отношение на сроковете по тази глава. Тези срокове се прилагат служебно.
Правова Държава ()
Дата: 01/09/2003 От: Анонимно (Анонимно) Въпрос: Varna's Regional Court Of Law или
District Court-Varna или ...???
Отговор: Правилно е да напишете Varna District Court
Правова Държава ()
Дата: 28/07/2003 От: Снежанка Пинтева () Въпрос: При съкращение без предупреждение облагат ли се с данък брутните обезщетения ?
Отговор: Кодекс на труда :
Обезщетение при прекратяване на трудовото правоотношение без предизвестие
Чл.221. (1) (изм.,ДВ,бр.100 от 1992 г.) При прекратяване на трудовото правоотношение от работника или служителя без предизвестие в случаите по чл.327, т.2
и 3 работодателят му дължи обезщетение в размер на брутното трудово възнаграждение за срока на предизвестието - при безсрочно трудово правоотношение,
и в размер на действителните вреди - при срочно трудово правоотношение.
(2) При дисциплинарно уволнение работникът или служителят дължи на работодателя обезщетение в размер на брутното си трудово възнаграждение за срока
на предизвестието - при безсрочно трудово правоотношение, и в размер на действителните вреди - при срочно трудово правоотношение.
(3) Преходната алинея се прилага и когато работникът или служителят бъде уволнен по чл.330, ал.1 поради осъждане за престъпление, което съставлява и
нарушение на трудовите задължения.
(4) Действителните вреди по предходните алинеи се изчисляват върху брутното трудово възнаграждение на работника или служителя, както следва:
1. в случаите по ал.1 - за времето, през което работникът или служителят е останал без работа, но не повече от остатъка от срока на трудовото правоотношение;
2. в случаите по ал.2 и 3 - за времето, през което работодателят е останал без работник или служител за същата работа, но за не повече от остатъка от срока на
трудовото правоотношение.
И според Закона за облагане доходите на физицхеските лица облагаеми са:
Глава четвърта
ОБЛАГАЕМИ И НЕОБЛАГАЕМИ ДОХОДИ
Раздел I
Облагаеми доходи
Чл.10. Подлежат на облагане доходите, произхождащи от:
1. трудови правоотношения и от приравнени към тях правоотношения;
2. дейност като едноличен търговец, независимо дали е регистрирана по Търговския закон;
3. занаятчийска дейност;
4. упражняване на свободна професия;
5. извършване на услуги с личен труд извън случаите по т.3 и 4;
6. дейности в областта на селското, горското и водното стопанство;
7. продажба и замяна на недвижимо имущество, пътни, въздухоплавателни и водни превозни средства;
8. продажба на акции, дялове и други участия в търговски дружества, в неперсонифицирани дружества и други форми на съвместна дейност;
9. прехвърляне на предприятие на едноличен търговец;
10. наем, рента и аренда;
11. временно отстъпване ползването на права по договор за лизинг, франчайзинг, факторинг и други подобни;
12. авторски и лицензионни възнаграждения;
13. обезщетения за пропуснати ползи и неустойки с такъв характер;
14. лихвите извън случаите по чл.12, т.3 и 5;
15. възнаграждения за положен личен труд в дружества и в кооперации и производствени дивиденти от кооперации;
16. дивиденти, доходи от дялово участие и тантиеми;
17. премии и награди от спортни състезания;
18. други доходи, които не са определени като необлагаеми или не са освободени от облагане по закон.
Чл.11. (1) Доходите по чл.10 могат да бъдат парични и непарични.
(2) Непаричните доходи се оценяват по пазарната цена към датата на придобиването им, като пазарната цена се определя по реда на чл.16 от Закона за
корпоративното подоходно облагане.
(3) (изм.,ДВ,бр.105 от 2000 г.) Доходът във валута се преизчислява в левове по курса на Българската народна банка към датата на придобиването му.
(4) Доходът се смята придобит:
1. при плащане в брой - в деня на плащането;
2. при плащане по безкасов път - в деня на заверяване на сметката на получателя на дохода, ако получателят е посочил банката, в която да му се плати;
3. при плащане в натура - в деня на получаване на облагата.
Правова Държава ()
Дата: 28/07/2003 От: Анонимно (Анонимно) Въпрос: Bih jelal da naucha poveche informaciq za tova pri kakvi sluchai se skluchvat grajdanski dogovori (za izrabotka/usluga) i kak se oblagat s danaci i s kolko nai veche...
Отговор: В Гражданския Процесуален Кодекс и по-конкретно в раздел ОСОБЕНА ЧАСТ са изброени следните категории за които се сключват граждански договори в определените от закона форми и случаи:
I. ПРОДАЖБА
II. ЗАМЯНА
III. ДАРЕНИЯ
IV. НАЕМ НА ВЕЩИ
V. ЗАЕМ
VI. ЗАЕМ ЗА ПОСЛУЖВАНЕ
VII. ВЛОГ
VIII. ДОГОВОР ЗА ИЗРАБОТКА
X. ДОГОВОР ЗА ПОРЪЧКА
XV. ДРУЖЕСТВО
XVI. СПОГОДБА
XVII. ПУБЛИЧНО ОБЕЩАНИЕ ЗА НАГРАДА
Относно втория Ви въпрос: 15 процента авансов данък върху сумата на грайданския договор ако е надвишен общия доход.
Правова Държава ()
Дата: 28/07/2003 От: Лиляна Костова () Въпрос: Може ли да се доказва истинността на частен документ /например завещание/ със свидетели при липса на сравнителен материал и как се постъпва в тези случай
Отговор: ГПК - Чл.154. (1) Заинтересованата страна може да оспори истинността на един документ най-късно в заседанието, в което той е представен. Ако страната не е
присъствала в това заседание, оспорването може да стане най-късно в следващото заседание.
(2) Съдът постановява да се извърши проверка на истинността на документа, ако другата страна заяви, че желае да се ползува от него.
(3) Тежестта за доказване неистинността на документа пада върху страната, която го оспорва. Когато се оспорва истинността на частен документ, който не носи
подписа на страната, която го оспорва, тежестта за доказване истинността пада върху страната, която го е представила.
Чл.155. Съдът извършва проверка чрез сравняване с други безспорни документи, чрез разпит на свидетели или чрез вещи лица.
Чл.156. (1) След проверката съдът с определение признава или че оспорването не е доказано или че документът е неистински. В последния случай той
изключва документа от доказателствата, като го изпраща на прокурора заедно със своето определение.
(2) Съдът може да се произнесе по оспорването на документа и с решението по делото.
...
Чл.151. (1) Частен документ, издаден от неграмотен, трябва да носи вместо подпис отпечатък на десния му палец и да бъде приподписан от двама свидетели.
Ако отпечатъкът на десния палец не може да бъде сложен, в документа трябва да се отбележи причината за това, както и с кой друг пръст е сложен
отпечатъкът.
(2) (нова,ДВ,бр.28 от 1983 г.) Частен документ, издаден от сляп, но грамотен, трябва да бъде приподписан от двама свидетели.
Чл.152. Всяка страна може да иска от другата страна да представи намиращ се у нея документ, като обясни значението му за спора.
Чл.153. (1) Всяка страна може да иска с писмена молба от неучаствуващо в делото лице да представи намиращ се у него документ.
(2) Препис от молбата се изпраща на третото лице, като му се определя срок за представяне на документа.
(3) Третото лице, което неоснователно не представи искания документ освен отговорността по чл.73 отговаря и пред страната за причинените й вреди.
Правова Държава ()
Дата: 16/07/2003 От: Анонимно (Анонимно) Въпрос: BIHTE LI MI KAZALI KAK TO4NO STAVA RAZVODA PO VZAIMNO SAGLASIE, IMAM V PREDVIT KAKVA E PROTSEDYRATA I KOLKO VREME OTNEMA?
Отговор: Семеен Кодекс - Чл. 23. Искане за развод по взаимно съгласие не може да се предяви, преди да са изтекли две години от сключването на брака.
Чл. 24. При развод по взаимно съгласие съпрузите трябва да изложат своето споразумение относно упражняването на родителските права и издръжката на децата, както и относно имуществените отношения, ползуването на семейното жилище и издръжката между съпрузите. Споразумението се утвърждава от съда, след като той провери дали са запазени интересите на децата.
Ако споразумението е непълно или интересите на децата не са добре защитени, съдът може да даде срок за изправяне на недостатъците на споразумението.
Ако в дадения срок недостатъците не бъдат отстранени, съдът отхвърля искането.
Искове относно упражняване на родителските права и издръжката на децата след прекратяване на брака по взаимно съгласие се допускат при изменение на обстоятелствата.
Граждански Процесуален Кодекс:
ЧАСТ ТРЕТА
ОСОБЕНИ ИСКОВИ ПРОИЗВОДСТВА
Глава XXV
Производства по брачни дела
Чл.259. (изм.,Изв.,бр.90 от 1955 г., ДВ, бр.41 от 1985 г.)
(1) Производството по иск за развод започва с помирително заседание, в което съпрузите трябва да се явят лично. При неявяване на ищеца без уважителни причини производството се прекратява. Неявяването на ответника не е пречка за разглеждане на молбата, но съдът може да разпореди да се яви лично.
(2) Помирителното заседание се провежда при закрити врати. Съдът задължително изслушва становищата на страните, изисква обяснения за причините, поради които е направено искането за развод, и им изяснява неблагоприятните последици от развода за тях, за децата и за обществото, като ги поканва да се помирят.
(3) (изм.,ДВ,бр.124 от 1997 г.) Ново помирително заседание се насрочва, когато:
а) съдът е разпоредил ответникът да се яви лично;
б) съпрузите или единият от тях желаят да продължат усилията си за помирение и заздравяване на брака;
в) съдът прецени, че може да се постигне помирение.
(6) Мерки за помирение не се предприемат, когато поради запрещение, отсъствие или друга мъчно преодолима причина не може да се очаква помирение между страните.
Чл.259а. (нов,ДВ, бр.23 от 1968 г.; изм., ДВ, бр.28 от 1983 г.)
(1) При искане за развод по взаимно съгласие председателят на съда призовава съпрузите на помирително заседание, на което те трябва да се явят лично.
(2) (изм.,ДВ,бр.64 от 1999 г.) Ако съпрузите поддържат молбата си, председателят на съда съставя за това протокол и внася молбата за разглеждане в съдебно заседание.
(3) В случай, че някой от съпрузите не се яви без уважителни причини на помирителното или съдебното заседание, делото се прекратява.
Чл.259б. (нов,ДВ, бр.23 от 1968 г.; изм., бр.28 от 1983 г., бр. 41 от 1985 г.) След като се убеди, че съгласието на съпрузите да се разведат е сериозно и непоколебимо, и намери, че постигнатото споразумение по чл.101 от Семейния кодекс не противоречи на закона и е в интерес на децата, съдът допуска развода и утвърждава споразумението с решение.
Чл.259в. (нов,ДВ,бр.23 от 1968 г.) Решението, с което се допуска разводът по взаимно съгласие, не подлежи на обжалване.
Чл.260. (изм.,ДВ, бр.23 от 1968 г., бр.41 от 1985 г.)
(1) При развод ищецът трябва да предяви всички основания за дълбокото и непоправимо разстройство на брака. Непосочени основания, настъпили до приключване на устните състезания и станали известни на съпруга, не могат да послужат като основание за предявяване на нов иск за развод.
(2) (изм.,ДВ,бр.64 от 1999 г.) Всички брачни искове могат да се съединяват помежду си. С тях задължително се предявяват и разглеждат исковете за упражняване на родителските права, личните отношения и издръжката на децата, ползуването на семейното жилище, за издръжката между съпрузите и фамилното име.
(3) Разпоредбите на предходните алинеи се отнасят и за ответника относно исковете, които той е могъл да предяви.
(4) Не може да се предяви иск за унищожаване на брака поради нарушаване на условията за възраст по чл.12 и поради заплашване по чл.96, ал.1, т.2 от Семейния кодекс, след като искът за развод бъде отхвърлен.
Чл.261. (изм.,ДВ,бр.41 от 1985 г.)
(1) По молба на страните съдът, пред който е предявен искът за развод или за унищожаване на брака, определя привременни мерки относно издръжката и жилището на съпрузите и ползуването от придобитото през време на брака имущество, както и относно грижата за децата и тяхната издръжка.
(2) (изм.,ДВ,бр.64 от 1999 г.) Това определение подлежи на обжалване по общия ред.
(3) (нова,ДВ, бр.41 от 1985 г.) Съпругът не може да предяви иск за развод без съгласието на съпругата си, ако тя е бременна, и до навършване на дванадесетмесечна възраст на детето.
(4) (нова,Изв.,бр.89 от 1953 г.; изм., ДВ,бр.28 от 1983 г.) Производството по брачен иск се спира по искане на съпругата, ако тя е бременна и до навършване на 12-месечна възраст на детето.
Чл.265. (изм.,ДВ,бр.64 от 1999 г.) Решението за развод влиза в сила, макар и да е обжалвано само в частта му относно вината.
Чл.266. В решението, с което се допуска разводът, съдът по искане на страните, разрешава и въпроса за името, което съпрузите ще могат да носят за в бъдеще.
Чл.267. (изм.,ДВ,бр.41 от 1985 г.) Когато съпругът-ищец умре и искът за развод се основава на вината на преживелия съпруг, съдът дава двуседмичен срок на наследниците да заявят дали желаят да продължат делото; същото важи и при иск за унищожаване на брака, ако преживелият съпруг е бил недобросъвестен. Ако в дадения им срок никой от наследниците не заяви, че желае да продължи делото, то се прекратява. Същото се прекратява и ако искът за развод не се основава на вината на преживелия съпруг или ако последният - при иск за унищожаване на брака - е бил добросъвестен.
Чл.268. (изм.,Изв.,бр.89 от 1953 г., ДВ, бр.23 от 1968 г., бр. 41 от 1985 г.) При смърт на ответника продължаването на делото от неговите наследници е възможно само ако предявеният иск е във връзка с чл.12 и 131, ал.2 от СК и ищецът е недобросъвестна страна при сключване на брака.
Чл.270. (1) Съдебните разноски по брачните дела се възлагат върху виновния или недобросъвестен съпруг. Когато няма вина или недобросъвестност или когато и двамата съпрузи са виновни или недобросъвестни, разноските остават в тежест на всеки от тях, както са ги направили.
(2) (нова,ДВ,бр.28 от 1983 г.) При отхвърляне на иска за развод разноските се определят по чл.64. По този ред се определят разноските и при обжалване на решението.
Правова Държава ()
Дата: 12/07/2003 От: Юлияна Гаджева () Въпрос: Ако собственик и управител на фирма ЕООД е пенсионер какви данъчни облекчения ползва и трябва ли да се осигурява във фирмата?
Отговор: Необходимо е да се осигурява, но не трябва да внася пенсионна осигуровка. Не се прдоставят никакви данъчни облекчения.
Правова Държава ()
Дата: 12/07/2003 От: Анонимно (Анонимно) Въпрос: Как мога да разбера дали дадена фирма или агенция НАИСТИНА е регистрирана съдебно. Имам известни съмнения относно една агенция, в която моя роднина е сключила договор.
Отговор: Уважаеми господине, справка за всяка фирма можете да направите в Информационно обслужване АД намиращ се на улица Панаьот Волов в София.
Правова Държава ()
Дата: 12/07/2003 От: Анонимно (Анонимно) Въпрос: Ако фирмата ...ЕООД е без дейност в първоначалния период от създаването си,какви данъци е задължена да плаща и колко може да бъде дълъг този период?
Отговор: Ако фирмата не е извършвала дейност, не следва да внася никакъв данък, но трябва да се подаде данъчна декларация че фирмата не е извършвала никаква стопанска дейност през изминалата година. Фирмата може неограничено дълго да не извършва никаква дейност, но е необходимо всяка година да подава такава данъчна декларация.
Правова Държава ()
Дата: 12/07/2003 От: Анонимно (Анонимно) Въпрос: Със съпруга ми искаме да се разведем по взаимно съгласие. Имаме едно дете , но всички подробности по попечителство и имотни състояния са уточнени вече между нас . Просто искаме по най-бързия и сравнително евтин начин да уредим документите. Бях чула по телевизията , че има инстанция която прави това и не се минава през съд.Въпросът ми е: Може ли тази процедура да стане без съд и коя е инстанцията където се подават документите? Препоръчително ли е да си наемем един адвокат за двамата/ или трябва двама /за да придвижи по-бързо и професионално документите ; имам предвид, че ако само трябва да се попълват формуляри това го мога , но нямям квалиф.за водене на "дебат" в съдебна зала - нещо такова? Това е първия ни допир с правната система като цяло и затова не сме наясно как да организираме нещата бързо и лесно.
Отговор: ГРАЖДАНСКИ ПРОЦЕСУАЛЕН КОДЕКС
ЧАСТ ТРЕТА
ОСОБЕНИ ИСКОВИ ПРОИЗВОДСТВА
Глава XXV
Производства по брачни дела
Чл.259а. (нов,ДВ, бр.23 от 1968 г.; изм., ДВ, бр.28 от 1983 г.)
(1) При искане за развод по взаимно съгласие председателят на съда призовава съпрузите на помирително заседание, на което те трябва да се явят лично.
(2) (изм.,ДВ,бр.64 от 1999 г.) Ако съпрузите поддържат молбата си, председателят на съда съставя за това протокол и внася молбата за разглеждане в
съдебно заседание.
(3) В случай, че някой от съпрузите не се яви без уважителни причини на помирителното или съдебното заседание, делото се прекратява.
Чл.259б. (нов,ДВ, бр.23 от 1968 г.; изм., бр.28 от 1983 г., бр. 41 от 1985 г.) След като се убеди, че съгласието на съпрузите да се разведат е сериозно и
непоколебимо, и намери, че постигнатото споразумение по чл.101 от Семейния кодекс не противоречи на закона и е в интерес на децата, съдът допуска
развода и утвърждава споразумението с решение.
Чл.259в. (нов,ДВ,бр.23 от 1968 г.) Решението, с което се допуска разводът по взаимно съгласие, не подлежи на обжалване.
Правова Държава ()
Дата: 12/07/2003 От: Анонимно (Анонимно) Въпрос: Имам връзка с мъж, който е мой роднина. Неговата майка ми е втора братовчедка по майчина линия. Лекарите твърдят, че няма проблем да имаме деца, щом не сме първи братовчеди. Интересува ме дали можем да сключим граждански брак в този случай на далечно родство?
Отговор: Сега действащия Семеен Кодекс гласи :
Чл. 10. Не могат да сключат брак помежду си:
а) роднини по права линия;
б) братя и сестри;
в) роднини по съребрена линия до IV степен включително;
г) лица, между които осиновяването създава отношения като посочените в букви "а" и "б".
А роднините по съребрена линия се изчисляват както повелява глава 2:
Родство
Чл. 43. Родство по права линия е връзката между две лица, от които едното пряко или непряко произхожда от другото.
Родство по съребрена линия е връзката между две лица, които имат общ родоначалник, без едното да произхожда от другото.
Чл. 44. Между двама роднини по права линия има толкова степени, колкото са поколенията.
Между двама роднини по съребрена линия има толкова степени, колкото са поколенията от единия от тях до общия родоначалник и от последния до другия роднина.
Правова Държава ()
Дата: 12/07/2003 От: Анонимно (Анонимно) Въпрос: Дядо ми почина през май 1985г.От 40год. му брак с баба ми има две деца - майка ми(задавам този вапрос от нейно име) и вуйчо ми.По време на брака дядо ми е станал собственик на апартамент в София.Интересува ме как точно се разпределят наследствените дялове(идеални части) от апартамента по закон след смъртта му между неговите трима преки наследници при положение,че няма завещание.Бракът на дядо ми е единствен.Всички изброени наследници са били живи в момента на смъртта на диядо ми.
Отговор: Според сега действащият ни Закон за наследството и по-точно глава втора от него гласи следното:
НАСЛЕДСТВО ПО ЗАКОН
Чл.5. (1) Децата на починалия наследяват по равни части.
(2) Като деца на наследодателя се смятат и осиновените от него.
(3) (изм., ДВ,бр.41 от 1985 г.) При осиновяване по чл.62 от Семейния кодекс осиновените и техните низходящи не наследяват роднините на осиновителя.
Чл.6. Когато починалият не е оставил деца или други низходящи, наследяват по равно родителите или оня от тях, който е жив.
Чл.7. Ако починалият е оставил само възходящи от втора или по-горна степен, наследяват по равно най-близките от тях по степен.
Чл.8. (1) Когато починалият е оставил само братя и сестри,те наследяват по равни части.
(2) Когато починалият е оставил само братя и сестри заедно с възходящи във втора или по-голяма степен, първите получават две трети от наследството, а
възходящите - една трета.
(3) В случаите на предходните алинеи еднокръвни и едноутробни братя и сестри получават половината от това, което получават родните братя и сестри.
(4) (нова,ДВ,бр.60 от 1992 г.) Когато починалия не е оставил възходящи от втора и по-горна степен, братя и сестри или техни низходящи, наследяват
роднините по съребрена линия до шеста степен включително. По-близкият по степен и низходящият на по-близък по степен изключват по-далечния по степен.
Чл.9. (1) Съпругът наследява част, равна на частта на всяко дете.
(2) (изм.,ДВ, бр.60 от 1992 г.) Когато съпругът наследява заедно с възходящи или с братя и сестри, или с техни низходящи, той получава половината от
наследството, ако то се е открило преди навършването на десет години от сключването на брака, а в противен случай получава 2/3 от наследството. А когато
съпругът наследява заедно с възходящи и с братя и сестри или с техни низходящи, той получава една трета от наследството в първия случай и половината
във втория.
(3) (изм.,ДВ,бр.60 от 1992 г.) Ако няма други наследници, по предходната алинея съпругът получава цялото наследство.
Чл.9а. (нов, ДВ,бр.60 от 1992 г.) Когато към открито наследство се възстановява собственост върху имоти, одържавени или включени в трудовокооперативни
земеделски стопанства или в други образувани въз основа на тях селскостопански организации, наследниците на последващ съпруг не наследяват, ако той е
починал преди възстановяване на собствеността и от брака му с наследодателя няма родени или осиновени деца.
Чл.10. (1) Низходящите на наследодателя, които са починали преди него или са недостойни, се заместват в наследяването по закон от своите низходящи без
ограничение на степените.
(2) Починалите преди наследодателя или недостойни негови братя и сестри се заместват само от своите деца или внуци.
(3) Наследяването в тези случаи става по коляно.
(4) Заместването се допуска и в полза на лице, което се е отказало от наследството на възходящия, когото замества, или което е недостойно да наследи
същия.
Чл.10а. (нов, ДВ,бр.117 от 1997 г.) Когато няколко лица са починали и не може да се установи последователността, в която е настъпила смъртта на всеки от
тях, се счита, че по-възрастният е починал преди по-младия.
Чл.11. (доп.,ДВ,бр.96 от 1999 г.) Когато няма лица, които могат да наследяват съгласно предходните членове, или когато всички наследници се откажат от
наследството или загубят правото да го приемат, наследството се получава от държавата, с изключение на движимите вещи, жилищата, ателиетата и гаражите,
както и на парцелите и имотите, предназначени предимно за жилищно строителство, които стават собственост на общината, на чиято територия се намират.
Чл.12. (1) Наследниците, които са живели заедно с наследодателя и са се грижили за него, получават в наследство обикновената покъщнина, а ако се
занимават със земеделие и не са съответно възнаградени по друг начин - и земеделския инвентар на наследодателя.
(2) Сънаследници, които приживе на наследодателя са спомогнали да се увеличи наследството, могат, ако те не са били възнаградени по друг начин, да искат
при делбата да се пресметне това увеличение в тяхна полза; увеличението може да се даде в имот или в пари.
Правова Държава ()
Дата: 23/06/2003 От: Анонимно (Анонимно) Въпрос: Здравейте, вълнуват ме следните въпроси: какво е допустимото количество марихуана, което мога да нося в себе си, без да нося за това съдебна отговорност и какво е наказанието за притежание на количество надвишаващо позволеното? 8 грама влиза ли в рамките на позволеното, и ако не, какво е наказанието за притежанието им? Заслужава ли си подсъдимия да разчита на служебно назначен адвокат? Възможно ли е подсъдимия да се отрече от показанията, дадени от него при първоначален арест?
Отговор: Допустимото количество марихуана според сега деистващото ни законодателство, е една доза или толкова колкото е достатъчно само за една цигара.
Правова Държава ()
Дата: 22/06/2003 От: Анонимно (Анонимно) Въпрос: Получих 3 месечна условна присъда с изпитателен срок от 3 години. Интересува ме след колко време ще получа реабилитация и трябва ли да заведа дело за това?
Минали са 2 години от изтичане на 3 годишният срок но още в свидетелството за съдимос пише осъждан. съден бях за употреба на наркотици.
Отговор: Според НПК - Чл.450. (пред. чл.442,ДВ,бр.52 от 1980 г.)
(1) Реабилитация може да постанови съдът, който е постановил присъдата като първа инстанция.
Молба за реабилитация
Чл.451.(1) Производството за реабилитация започва по писмена молба на осъдения.
(2) Към молбата за реабилитация се прилагат:
1. препис от присъдата, а когато делото е унищожено - препис от бюлетина за съдимост;
2. доказателства, че са налице условията по чл.87 от Наказателния кодекс.
(Чл.87. (1) Вън от случаите по предходния член всеки осъден може да бъде реабилитиран от съда, който е издал присъдата като първа инстанция, ако в течение на три години от изтичане на срока на наложеното с присъдата или намалено с работа или помилване наказание не е извършил друго престъпление, наказуемо с лишаване от свобода или с по-тежко наказание:
1. ако е имал добро поведение и
2. ако при умишлено престъпление е възстановил причинените вреди.
(2) Съдът може да реабилитира осъдения и без да е възстановил причинените вреди, ако има за това уважителни причини.
(3) (изм.,ДВ,бр.92 от 2002 г.) Когато наред с наказанието лишаване от свобода или поправителен труд е наложено и наказание лишаване от права по чл.37, ал.1, точки 6 и 7, или пробация, за да се постанови реабилитация, трябва да е изтекъл срокът на това наказание. Когато е наложена глоба, тя трябва да е изплатена.)
Разглеждане на молбата
Чл.452. (пред. чл.444,ДВ,бр.52 от 1980 г.)
(1) Молбата за реабилитация се разглежда от съда в съдебно заседание с призоваване на молителя.
(2) Участието на прокурора е задължително.
Определение на съда
Чл.453. (пред. чл.445,ДВ,бр.52 от 1980 г.)
(1) Съдът се произнася с определение.
(2) Срещу определението може да се подава жалба и протест в седемдневен срок от постановяването му.
(3) (изм.,ДВ,бр.21 от 1998 г.) Ако отмени определението, въззивната инстанция решава делото.
(4) Ако молбата не бъде уважена, нова молба може да се подаде не по-късно от една година от постановяване на определението.
Правова Държава ()
Дата: 22/06/2003 От: Анонимно (Анонимно) Въпрос: Имам дъщеря която е припозната от бащата /дадени са й неговите имена/ - С бащата нямам сключен брак ,дали с това бащата придобива и родителски права и дъщерята е негова наследничка?
Отговор: Госпожо Николова,
Щом съответния човек е дал имената си на вашата дъщеря, като я е припознал това означава, че тя има съответно и тои имат всички права които биха имали при положение, че още от самото начало той е бил вписан в акта за раждане на детето.
Правова Държава ()
Дата: 09/06/2003 От: Анонимно (Анонимно) Въпрос: При сключен договор м/у мен и клон на банка, за депозит на сметка, по силата на който клонът на банката предава чекова книжка на титуляра на депозитната сметка. Аз издавам чек в полза на фирма ... ООД. При предоставяне чека на банката-платец тя отказва плащането с мотивите, че чекът няма покритие в банката-платец.
Аз правя възражение с/у платеца, че въпреки липсата на авоари, клонът на банката трябва да изплати чека по силата на овърдрафта. Въпреки това банката не извършва плащането.
Необходимо ли е допълнително споразумение м/у издателя на чека и платеца за договорен кредит или е достатъчен договор за депозитна сметка, за да се изплати чека?
Как следва да процедирам аз?
Отговор: По принцип всяка банка различно третира овърдрафтите, които са вид краткосрочен заем. Възможно е наистина да нямата разрешен овърдрафт и да е необходимо да поискате от банката разрешаването на овърдрафт за тази сметка. Всичко много зависи от политиката на банката и от договора който сте сключила, но в никакъв случай не е задължително сметката ви да има автоматично овърдрафт.
Правова Държава ()
Дата: 09/06/2003 От: Георги Янев () Въпрос: Получих покана за доброволно изпълнение относно изплащане на дължими суми които според мен не отговарят на истината.Следил съм разговорите си и съм категоричен за това.Как трябва да се процедира в дадения случай?Искам да подам жалба до прокаратурата срещу фирмата.Какъв е начина за това?
Отговор: Единственият начин е да поискате разпечатка за разговорите ви и след това да обжалвате дължимите суми в съда. За съжаление това е почти загубена кауза, защото разпечатките с разговорите ви ще бъдат за точно същата сума каквато дължите. Много хора имат този проблем с Mtel, но е невъзможно да докажете че не сте извършил тези разговори.